Podejście

Analiza Transakcyjna to teoria osobowości i podejście psychoterapeutyczne stosowane w pracy nad rozwojem osobistym oraz w procesie wprowadzania zmian w życiu. AT stała się popularna w latach 60-tych dzieki bestsellerowi autorstwa Eric’a Berne’a pt. „W co grają ludzie” („Games People Play”). Pośród wielu podejść, AT zaliczana jest do kategorii teorii humanistycznych.


Analiza Transakcyjna jest szczególnie skuteczna w radzeniu sobie w sytuacjach niepewności co się z nami dzieje gdy robimy dziwne rzeczy, co dalej, paniki, lęku, stresu, silnych emocji, problemów w związkach, w procesie przeżywania żałoby (nagła utrata bliskiej osoby w tym rozpacz i smutek po rozstaniu) oraz w pracy nad własnym rozwojem i zmianą psychicznych nawyków które szkodza nam i innym np. zaprzestanie wyrażania siebie, unikanie trudnych tematów, chorobliwa podejrzliwość, zazdrość czy żądza kontroli.


W AT uważa się, że ludzie są OK (w porządku) oraz że każdy człowiek posiada zdolność do samodzielnego myślenia. Wierzymy także, że ludzie sami decydują o swoim przeznaczeniu i że decyzje te można zawsze zmienić. Terapeuta używający AT zachęca klienta do zapoznania się z terminami używanymi do opisu procesów myślowych, których klient doświadcza w związku z problematyczną sytuacją. W ten sposób klient zostaje postawiony na równym poziomie komunikacyjnym z terapeutą i oboje z tego samego poziomu podejmują działania dotyczące procesu zmiany spraw na lepsze.


Eric Berne, który jest twórcą AT wierzył, że każdy klient powien mieć prawo do pełnego wglądu w informacje dotyczące wspólnej pracy terapeutycznej. Postawa Eric’a Berne’a jest odzwierciedleniem dwóch kluczowych założeń AT, że ludzie są OK (w porządku) oraz że każdy człowiek posiada zdolność do samodzielnego myślenia.


W podejściu metodą analizy transakcyjnej klienci dostają od terapeuty szczególne wsparcie w procesie brania odpowiedzialności za swoje własne życie. Klienci uczą się także aktywnie brania odpowiedzialności za postępy w procesie własnej psychoterapii (klient wykształca w sobie postawę „to ode mnie zależy, czy uda mi się przezwyciężyć trudności z jakimi się borykam).


Wiecej o tematyce AT: www.AnalizaTransakcyjna.pl