Terapia

Terapie rozmową (w tym counselling) mogą pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi myślami i uczuciami oraz przy wprowadzaniu w życie pozytywnych zmian. Terapie w formie rozmowy mogą także pomóc ludziom przechodzącym przez trudne momenty życiowe oraz ludziom borykającym się z problemami psychicznymi.

Rozmowa z drugim człowiekiem o swoich myślach i uczuciach może pomóc szczególnie w okresie w którym nie radzisz sobie z czymś konkretnym i nic nie wskazuje na to żebyś przezwyciężył ten impas. Jeśli widzisz, że zadręczasz się raz za razem na nowo tymi samymi problemami, twoje zmartwienia mogą się skumulować  i osiągnąć poziom nie do zniesienia. Jeśli zaczniesz rozmawiać o swoich problemach, dasz sobie szanse na dojście przez rozmowę do sedna sprawy oraz na rozpracowanie sposobów wyjścia na prostą.

Rozmowa z drugim człowiekiem jest bardzo ważnym elementem związków jakie tworzymy z innymi ludźmi. Dzięki rozmowie można wzmocnić więzi z innymi i zatroszczyć się o polepszenie własnego zdrowia psychicznego. Bycie wysłuchanym przez drugiego człowieka pomaga ludziom poczuć, że ktoś się o nich troszczy. Bycie wysłuchanym daje także satysfację, że wypowiadane przez nas słowa mają dla kogoś jakieś znaczenie.

Często czujemy, że przyjaciel czy członek rodziny to jedyna osoba która może i chce nas wysłuchać. Czasami jednak przyjaciele i rodzina nie mogą nam pomóc i wtedy dobrze jest porozmawiać z wykwalifikowanym terapeutą. Terapia rozmową polega na rozmowie z drugim człowiekiem, który przez wiele lat został przygotowywany do tego aby udzielać innym ludziom pomocy przy problemach natury emocjonalnej. Rozmowa terapeutyczna może skutecznie pomóc w sytuacjach kryzysowych.

Terapia rozmową daje ludziom takim jak ty szanse na wejście w świat własnych myśli i uczuć po to żeby zrozumieć jaki efekt wywierają one na samopoczucie i na reakcje w rożnych sytuacjach życiowych. Opisanie drugiemu człowiekowi tego co nam “chodzi po głowie” i jak się w związku z tym czujemy bardzo pomaga w zobaczeniu czarno na białym własnych nawyków, które mogą być dla nas niekorzystne i warte wysiłku w celu ich zmiany na coś lepszego. Wgląd w swój własny świat myśli i uczuć może pomóc odkryć żródła własnych negatywnych uczuć i poglądów na otaczjącą rzeczywistość.

Zrozumienie zależności między myślami, uczuciami i zachowaniem może pomóc człowiekowi w dokonaniu pozytywnych zmian które pozwolą mu myśleć inaczej i działać w nowy, ulepszony sposób. Terapia rozmową pomaga ludziom takim jak ty przejąć kontrolę nad własnym życiem i wyrobić sobie poczucie pewności siebie niezbędne w codziennych sytuacjach życiowych.

Tłumaczenie dla www.PersonalGrowthSolutions.pl (A. Mazowiecka):
https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/t/talking-therapies